Kalender

Rejsende

Eventyr & Vise

   ".....at Du kan blive glad og

                     tankefuld tillige!"

2020


Mandag den 13. januar, kl. 19.00

Sognegård, Torre del Mar, Malaga


Torsdag den 16. januar, kl. 19.00

Sognegård,Margrethekirken, Malaga


Mandag den 23. marts.

Generalforsamling, Foreningen Norden

Det grønlandske Hus


Mandag den 4. maj

Y´s Men, Fredericia


Lørdag den 29. august, kl.18.00

Spejdergilde,Houenshøje

2019

 

Onsdag den 6. februar kl. 13.00

Dansk Blindesamfund, Silkeborg


Onsdag den 6.. marts, kl. 11.30

Odd Fellow, pensionistklub


 Fredag den 26. april, kl. 18.00

Brabrand sognegård, Seniorklub


Mandag den 29. april, kl. 14.30

Galten Lokalcenter


Tirsdag den 18. juni, kl. 13.00

Holme Medborgerhus

 

Fredag den 12. juli, kl. 10.00

KFUM, Tommerup Højskole


Fredag den 16. august

Dansk Blindesamfund, Fredericia


Torsdag den 3. oktober kl. 13.30

Møllevang sognegård


Mandag den 4. november

Stautrup Friskole. 5.6.og 7. klasse


Mandag den 18. november

Højskoleaften


Tirsdag den 3. oktober

Skørring Sognegård


Tirsdag den 17. december kl.13

Katolsk Sct. Knuds Klub

2018

 

 

  • Mandag den 8. januar kl. 14.30

Kristrup sognegård

 

  • Mandag den 8. januar kl. 19.00

Y`s Men Randers

 

  • Tirsdag den 6. februar kl.14.30

Enghøj kirkes sognegård

 

  • Torsdag den 15. februar kl. 14.00

Sogneeftermiddag, Immanuelskirken

 

  • Tirsdag den 13. marts kl. 19

Odd Fellow logen, Varna

 

  • Tirsdag den 2. april

Sct Knuds Seniorklub kl. 14.30

Katolsk kirke

 

  • Mandag den 16. april kl. 19.00

LiberiaKomitéen

Gjern sognegård

 

  • Mandag den 7. maj

Brødre-Loge Esben Snarre, Varna Palæet

 

  • Onsdag den 5. september

Søster Loge, Varna

 

  • Lørdag den 15. september

Morgan-Klubben

Odder Park-Hotel

 

  • Søndag den 2. december

Juletræsfest, Mødrehjælpen, Aarhus  

 

  • Tirsdag den 4. december

Sogneeftermiddag

Skørring Sognegård

 

  • Fredag den 7. december

Dansk Blindesamfund, Aarhus

 

 

2017


  • Fredag den 13. januar kl 19.00

Skt Georgsgilderne i Skanderborg


  • Tirsdag den 24.januar kl. 13.30

Viby lokalcenter


  • Tirsdag den 21. februar kl 14.00

Sogneeftermiddag i Hinnerup Sognegård


  • Lørdag den 25. marts kl. 18.30

Y´s Men Randers, Distriktskonference


  • Onsdag den 10. oktober kl. 11.00

Odd-Fellow Loge-Søstre, Brabrand


  • Tirsdag den 28. november kl.14.30

Katolsk Vor Frue kirkes Sognegård


  • Søndag den 3. december

Juletræsfest for Mødrehjælpens børn


  • Tirsdag den 5. decembere kl. 10

Christiansgården, Christianskirken , Sønderborg


2016


  • Søndag den 7. februar 

Langenæshus


  • Tirsdag den 15. marts

Skæring Lokalcenter

FOF


  • Lørdag den 27. august

Dansk Blindesamfund


  • Mandag den 12. september kl. 14.30

Støttekredsen

Kristrup Sognegård


  • Søndag den 4. december 

Mødrehjælpens juletræsfest

 







 

2015


Tirsdag den 6. januar kl. 14.00

OK-Klub, Ebeltoft Sognegård

FOF

 

Mandag den 12. januar kl. 14.00

Langå Aktivitetscenter

 

Torsdag den 22. januar kl. 14.30

Malling sognegård

Når hjertets sorg bliver sang -

Bjarne Haahr melodier &

H.C. Andersen digte og eventyr

 

Onsdag den 28. januar kl. 14.00

Egå Sognegård

Edith Piaf chansons og Liva Weel viser.

To kvinder, der på trods gav så meget

med deres sang.

FO

 

Tirsdag den 17. februar kl. 10.00

Liva Weel viser, Edith Piaf chansons og

H.C. Andersen kærligheds(fælles)sange

Fortegården, Risskov

 

Fredag den 20. marts kl. 10.00

Højskolens Venner

Tilst/Kasted sognegård

FO


Tirsdag den 21. april

Privat fødselsdag

Dinner - H. C. Andersen sange/ Prinsessen på ærten, Hvad Fatter gør, Det er ganske vist.


 

Lørdag den 2. maj kl. 14.30

Fyrtøjet og Edith Piaf-chansons

Pindstrup Kro


Onsdag den 10. juni kl. 14.30

Stjernen, sommerafslutning


Sct Hans aften

Viby Sognegård



Torsdag den 3. septembe kl 14.00

Helligåndskirken,

FOF



2014

 

Søndag den 19. januar

kl. 18.30

Fyrtøjet: Hvad der sker, når du vover dig ned i det hule træ.

Sneglen og Rosenhækken: Hvad der sker, når du vover livet.

Diakonhøjskolen, Aarhus

 

Onsdag den 5. februar kl. 14

Tranbjerg sognegård

 

Tirsdag den 18. februar kl. 19.30

Den lille Prins, Edith Piaf, Liva Weel

Vejlby Sognegård, Allingåbro

 

Tirsdag den 25. marts kl.10.00

Hvad Fatter gjør og andet eventyrligt

Fortegården, Aarhus

 

Tirsdag den 1. april kl. 14.00

Fødselsdagsfest for H.C..A.

med boller og lagkager!

og eventyr og H.C.A-. sange

Sogneeftermiddag, Skørring Sognegård

 

Lørdag den 16. august

Sommerfest,

Beboerhuset Sølystgade,

Fyrtøjet


 

Torsdag den 25. septembe kl.14.00 Sangeftermiddag

H. C. Andersen kærlighedssange og -eventyr

Rosengården Hornslet

 

 

Mandag den 24. november

kl. 15.00

OK-  Klub, Hasle, Aarhus

 

Tirsdag den 16. december kl 14.30

  Tirsdagstræf, Fredenskirken

 

Søndag den 14. december

Juletræsfest-Mødrehjælpen

Eventyr og sanglege

 

 


 



 


2013


  • Tirsdag den 8.01.13, kl 19.00:

Viby sognegård, kvindeklub

 

  • Tirsdag den 5.03.13, kl. ?- aften

Sønder og Nr. Onsild kirker arrangerer

 

  • - Onsdag den 06.3.13, kl. 19.30

Aktuel Aften, Auning sognegård

 

  • Onsdag den 20.03.13 kl. 19.30   

Johannes V. Jensen - Selskabet i Thit Jensens Hus

 

  • Onsdag den 17.04.13, kl.?

Vejle O.K.

 

  • Torsdag den 25.04.13 kl. 14.00

Sognegården , Møllevang

 

  • Søndag den 23.06.13: Sct. Hans aften

Viby, sognegård, inden bålet tændes!

Fyrtøjet

 

  • Fredag den 2.08.13 Kl. 19.30

Hadsten Højskole

 

  • Lørdag den 10. august kl. 17.00

Sct. Georgsgilder, Hornbjerg Kirke

 

  • Mandag/tirsdag den 14. og 15. august

Randers Festuge, Baggårdfortællerne

 

  • Lørdag den 7. september

Liva Weel

Odder Parkhotel, Morgan Club

 

  • Lørdag den 14. september

Privat, sølvbryllup

Den lille Prins + sang :Så smukt er ingen steder som hos et nygift par

 

  • Lørdag den 21. september kl. 13.00

Varna, Søsterloge Terra Nova

 

  • Torsdag den 24.oktober kl.19.30. Sogneaften, Sognegården Viby

 

  • Tirsdag den 12. novemberkl. 19. 30     

Inner Wheel, Skanderborghus

 

  • Tirsdag den 5. novemberkl. 13.00

Hinneruplund

 

  • Mandag den 9. december kl. 18.30

Kirkecentret i Odder ved Klub 92

 

  • Søndag den 1. december kl. 14.00

Juletræsfest, Mødrehjælpen, Klostergade



 

2012


  • Onsdag den 3.10.12, kl. 19.30:

Vejlby Sognegård, Allingåbro

 

  • Torsdag den 4.10.12, kl.14.00

Møllevang sognegård

 

  • Torsdag den 11.10.12, kl. 14.00

Lystrup sognegård, kl.14.00

 

  • Mandag den 22.10.12, kl. 18.30

Klub 92, Odder kirkecenter

 

  • Onsdag den 24.10.12 kl.12.00:

Ørsted, Djursland, ældrehøjskole

 

  • Torsdag den 1.11.12:, kl.14.00

Frederikskirkens sognegård, Aarhus

 

  • Tirsdag den 13.11.12 kl. 13.30

Viby Lokalcenter, Aarhus

 

  • Tirsdag den 20.11.12, kl.15.00

Vester Sottrup, Sønderborg, kl 15.00

 

  • Mandag den 26.11.12, kl. 14.00

Hobro Bibliotek, studiegruppen

 

  • Lørdag den 8.12.12 kl. 12 .00-

Wonderwho Made in Aarhus - for børn

 

  • Tirsdag den 11.12.12, kl 14.30         Fredens kirkens sognegård, Tirsdagstræf

 

  • Fredag den 28.12.12 kl. 20.00 og  21.30 Imellem Nattens Stjerner (digte i natten), Den lille Prins, Den lillePige med Svovlstikkerne

Planetariet, Steno Museet, Fuldmåneaften

 

 

 


Copyright ©  All Rights Reserved